Październik to miesiąc w którym szczególnie pamięta się o zwierzętach. Na naszym blogu kolejny post. Tym razem kilka zwierząt o oryginalnym wyglądzie...
LOTOKOT MALAJSKI
Jest roślinożerny, prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia.
PSYCHROLUTES MARCIDUS - „BLOBFISH”
i nie zbyt wiele mięśni. Gdy blobfish wynurza się na powierzchnię, brak ciśnienia zamienia jej galaretowate ciało w bezkształtną masę. Same ryby blobfish nie są dla ludzi jadalne, ale na swoje nieszczęście zamieszkują te same miejsca, w których żyją np. kraby czy homary. Ponieważ są wyciągane w sieciach razem z nimi, grozi im wymarcie.
GLACUS ATLANTICUS - NIEBIESKI SMOK
Gatunek jadowitego morskiego ślimaka , występującego w wodach umiarkowanych i tropikalnych.Niebieski smok żywi się innymi stworzeniami. Używa wypustek cerata jako broni. W tym celu ślimaki wykorzystują niestrawione komórki parzydełkowe innych organizmów jak np. żeglarz portugalski, do polowania na inne organizmy. Dla człowieka jego „użądlenie” jest bolesne ale nie śmiertelne. Osiąga długość od 0,5 cm do 3 cm. Jego ciało jest spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Posiada sześć kończyn. Jego charakterystyczną cechą jest pływanie „głową w dół”, przy wykorzystaniu gazu w swoim żołądku. Można spotkać w wodach pelagialnych u wybrzeży europejskich, RPA, oraz na wschodnich wodach oblewających Mozambik i Australię.
CZARNA ŻABA DESZCZOWA
TENREK PRĘGOWANY
Tenrekowiec pręgowany występuje na Madagaskarze. . Zwierzę to, jako jedyny ssak, potrafi generować dźwięki za pomocą pocierania częściami ciała. Taką umiejętność posiadają jedynie owady oraz niektóre gady. Dotykanie się kolców, powoduje wibracje. Tenrekowce wydają kilka różnych dźwięków, za pomocą których komunikują się z pozostałymi członkami swojej rodziny. Niektóre z odgłosów, przypominają te, wydawane przez grzechotnika Ten mały ssak przypomina skrzyżowanie ryjówki z jeżem. Długi, wąski pyszczek umożliwia mu grzebanie w ziemi. Ma on stosunkowo krótkie łapki oraz niewielki ogon. Jest owadożerny.
SKOCZNIK DŁUGOUCHY
GEKON LIŚCIOOGONOWY
Gatunek endemiczny, występujący jedynie na Madagaskarze. Gdy boi się, spada z gałęzi a gdy śpi, zwisa na dwóch łapkach, niczym martwy liść. Wszystkie gatunki są mistrzami kamuflażu i są w stanie zmieniać barwę jak i jej natężenie.
Od 2005 roku rodzaj Uroplatus jest objęty ochroną.
Prowadzi nocny, samotny, głównie nadrzewny tryb życia. Żywi się w głównej mierze owadami, pajęczakami oraz drobnymi ssakami
LITERATURA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz