czwartek, 30 września 2021

WOJENNE LEKTURY

 

             Książka dotyczy autentycznych przeżyć pisarza podczas II wojny światowej.

Akcja toczy się w 1944 roku we Francji. Sześciu młodych Amerykanów natyka się na grupę żołnierzy niemieckich, tak samo zagubionych w chaosie wojny jak oni sami. Wszyscy stają wobec niezwykłego dylematu: mają już dość zabijania, ale nie chcą też umierać. Do spotkania dochodzi w księżycową jasną noc.
 To powieść o bezsensie wojny, o utracie najcenniejszych jednostek, o tragedii tysięcy młodych ludzi posyłanych na pewną i okrutną śmierć w imię czyichś aspiracji...



        Najsłynniejsza książka wojenna XX wieku - 
solidny opis wojny oczami żołnierzy.


W książce autor. który sam brał udział w kampanii na Guadalcanale, pokazuje w zbliżeniu przeżycia, myśli, decyzje, refleksje i prywatne podejście do wojny garstki żołnierzy z jednej kompanii - kompanii C. Książka opisuje zwyczajne wojenne losy zwyczajnych ludzi: desant na wyspie, biwak, chrzest bojowy itd. Wszystko to przedstawione jest z niebywałym realizmem, bezpośredniością, brutalnością i szczerością, a do tego przesiąknięte wstrząsającym antywojennym przesłaniem.
Książka wchodzi w skład  cyklu Trylogia wojenna  jako 2 część

 
                                         Cz. 1                        Cz.3


                          Deportacja ludności z krajów podbitych przez Związek Radziecki

Ok 1941, Litwa. Oficerowie NKWD wywlekają rodzinę Liny z domu i wsadzają do pociągu. Celem wielotygodniowej wyczerpującej podróży w wagonach bydlęcych okaże się obóz pracy na Syberii. Tutaj każdy dzień będzie walką o życie, a zapłatą za nadludzki wysiłek niewielka kromka chleba...


           Wojenne losy żydowskiej dziewczyny, która przetrwała, podając się za Polkę. 


Autorka dokładnie przedstawia zwyczaje żydowskie. To doskonała lekcja dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o tradycjach tego narodu.

Wrzesień 1939 roku, Mysłowice, początek wojny. Ewa Abramowicz, bohaterka niniejszej opowieści, musi uciekać wraz z rodzicami z miejsca, w którym się urodziła, mieszkała, gdzie miała przyjaciół i znajomych. Jeszcze tli się w niej nadzieja, że to tylko na chwilę, bo wojna przecież nie potrwa długo. Jeszcze wierzy, że w innym miejscu będzie bezpieczniej, więc przeczekają i wrócą. Jeszcze nie dociera do niej myśl, że w tej wojnie nikt nie pozostawi im wyboru, gdzie chcą mieszkać. A imię i nazwisko stanie się tylko nic nieznaczącym hasłem na liście.




       Książka opowiadająca o piekle II wojny światowej z perspektywy niemieckiej.

Kilkuletnia Liesel Meminger, której rodzice jako opozycjoniści trafili do obozu koncentracyjnego, zostaje adoptowana przez prostą rodzinę Rosy i Hansa Hubermannów. Mała dziewczynka dzięki swojemu przybranemu tacie poznaje niesamowity świat książek. "Złodziejka książek" to powieść przedstawiająca wojnę z perspektywy zwykłych ludzi, Niemców, którzy nie zawsze popierali reżim Hitlera. Ukazuje to, że narodowość wcale nie określa charakteru człowieka. Jej bohaterowie nie godzą się z bezwzględnym prawem zawartym w ustawach norymberskich, lecz kierują się własną moralnością. Obraz wojny widzianej oczami najbardziej bezbronnych, którzy w tak nieludzkich czasach przeżywają najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa


 

Gruzińska saga rodzinna


Wielka saga rodzin Jaszi oraz Eristawi począwszy od czasów carskich przed I wojną światową aż do odwilży okresu Chruszczowa. Dzięki różnorakim decyzjom życiowym i losom bohaterów możemy obserwować takie wydarzenia jak I wojna światowa, rewolucja lutowa, przewrót bolszewicki, upadek niepodległej Gruzji, stalinizm, II wojna światowa, w tym gruzińskie oddziały walczące po stronie niemieckiej, blokada Leningradu.
Autorka umiejętnie wplotła w fabułę powieści dokonaną przez radzieckie NKWD zbrodnię w Katyniu. Przewodnikami są przede wszystkim kobiety – Stazja, Kristine i Kitty Jaszi (oraz jej brat Kostia) a także Sopio Eristawi. Różnie układają się ich losy...



Wojna od zawsze była inspiracją dla pisarzy zafascynowanych skomplikowanymi, niejednoznacznymi postawami jej uczestników i motywami jej wybuchu. Pewnie jeszcze wiele lat literatura będzie pogłosem tamtych chwil. Pozostaje mieć nadzieję, że autorzy będą znajdować nowatorskie wątki w tej historii i formy do jej opisu, a także nadal przypominać tragizm i bezsens konfliktu oraz ludzi w nim uczestniczących.
                       
                                    Agnieszka Woch
                     https://histmag.org/Czytanie-z-wojny-11261


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz