Na regale wielka księga,
Krzyś ze stołka po nią sięga.
Może dzięki niej odkryje,
jak żyrafa myje szyję.
Do czytania zuch się bierze
I co strona – inne zwierzę:
antylopy, bąk, ćmy, dorsze,
emu, foki, lecz najgorsze,
że – choć przejrzał ze stron dwieście –
nie ma żyraf. Gdzie jesteście?
Długa szyja, w chmurach głowa,
gdzie się taki olbrzym chowa?
Może wy przypadkiem wiecie?
Tak! Na końcu w alfabecie!
- Żyrafy występują w Afryce. Już w 7 krajach Afryki żyraf nie można spotkać, choć wcześniej tam żyły. Jak podaje Giraffe Conservation Foundation (GCF), w ciągu ostatnich 30 lat populacja żyraf zmalała o 40%
- W naturze pozostało około 100 tys. osobników! To znaczy, że jest ich mniej niż sławnych zagrożonych słoni afrykańskich. Żyrafy z Afryki subsaharyjskiej są nawet rzadsze niż nosorożce czarne! W związku z tym w ubiegłym roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) podniosła - niestety! - status zagrożenia z „Niskiego ryzyka” (LC) do „Gatunek narażony na wyginięcie” (VU).Największym zagrożeniem dla żyraf jest działalność kłusowników, a także niszczenie ich naturalnych siedlisk przez człowieka. W Mozambiku na przykład wprowadzono przepis, który nakazywał umieszczanie linii energetycznych na wysokości nie niższej niż 12 metrów, co znacznie wpłynęło na wzrost bezpieczeństwa wśród populacji żyrafy.
- Chociaż żyrafy są bardzo wysokie, nie śpią zbyt wiele. Większość z nich ma od około 10 minut do dwóch godzin snu dziennie.
- Na krótkich dystansach żyrafy mogą biec z prędkością do 45 km na godzinę.
- Wzory na żyrafie są zupełnie wyjątkowe. Nie ma dwóch identycznych żyraf.
- Wydają dźwięki. Prychają, syczą i wydają dźwięki podobne do fletu, a także niskotonowe odgłosy poza zasięgiem ludzkiego słuchu.
- Ich języki mogą mieć nawet 45 cm długości, co pozwala im uzyskać jedzenie z bardzo wysokich drzew.
- Pomimo długich szyi, żyrafy mają taką samą liczbę kręgów szyjnych jak ludzie. Jest ich tylko siedem. Każdy pojedynczy kręg jest duży, mierzący do 25 cm
- Żywią się głównie liśćmi akacji, które są dobrym źródłem wapnia i białek tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zjadają około 34 kilogramy liści dziennie.
- Żyrafy rodzą swoje młode na stojąco. Przez pierwsze 3 tygodnie młode cielę nie oddala się od matki. Po kilku godzinach od porodu młode żyrafy są już w stanie biegać. Ciąża u żyraf trwa 460 dni. Samce żyraf nie biorą udziału w wychowywaniu potomstwa.
. Na wolności żyją około 25 lat. W niewoli żyją dłużej, nawet 40 lat.
PRACE PLASTYCZNE
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz