Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga.
Morza i oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Niestety zbyt często o tym zapominamy.
Działalność człowieka ma wpływ na prawie wszystkie części oceanu. Wyrzucone śmieci nadal zabijają ryby, ptaki morskie i ssaki morskie. Ponad połowa ludności Stanów Zjednoczonych mieszka na obszarach przybrzeżnych wysypując śmieci i ścieki do oceanu. Każdego roku do oceanów wyrzuca się 6 miliardów kg śmieci.
Większość życia na Ziemi jest wodna. Ponieważ tak wiele powierzchni Ziemi znajduje się pod wodą, dlatego liczba gatunków morskich przewyższa liczbę gatunków występujących na lądzie. 94% żyjących na Ziemi gatunków istnieje w oceanach.
Pod morzem znajduje się więcej zabytkowych artefaktów niż we wszystkich muzeach świata.
Do 2000 roku większość wcześniejszych klasyfikacji wyróżniała trzy oceany:
-Spokojny,
-Atlantycki
-Indyjski
Aktualna klasyfikacja Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, przyjęta także przez polską Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP, wyróżnia pięć oceanów:
Mniejsze regiony oceaniczne nazywane są morzami, zatokami.
Zachęcamy do zapoznania się z książkami dostępnymi w naszej bibliotece na temat oceanów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz