czwartek, 3 grudnia 2020

U NAS NA ŚLĄSKU...

 Rdzennym Ślązakom  oraz tym Czytelnikom, którzy postanowili żyć, mieszkać pracować w naszym regionie polecamy książki  o naszym regionie - powieści i książki popularno - naukowe przekazujące historię, zwyczaje, obyczaje, gwarę. Ciekawie czyta się książki  gdzie akcja dzieje się w miejscach doskonale nam znanych...


ANDRZEJ KAPŁANEK - ŚLĄSKIE MECYJE




Autor książki jest rybniczaninem. Wydał 17 książek - twierdzi: Nie jestem pisarzem, to tylko moja pisanina. Akcja książki dzieje się w latach 1945 -2000 i opisuje Śląsk z jego tradycjami, gwarą, którego dzisiaj jak mówi autor już nie ma. Jest także ściśle związana z górnictwem i polecana tym na kopalni przepracowali wiele lat...

Krytycy uważają, że tę książkę powinien przeczytać każdy Ślązak. Autor podziela ich zdanie:

Głównym bohaterem najnowszej książki Kapłanka jest Gustlik. To, że jest Ślązakiem, jest dla niego powodem do dumy i smutku. Urodził się w czasach, kiedy najbardziej liczyła się tradycja, rodzina i szacunek. Życiowe rady dawał mu starzyk. Mały Gustlik widział w nim swojego mentora. Ale starzyk w końcu umiera, a życie na Śląsku toczy się dalej. Niestety, wartości takie jak przyzwoitość i uczciwość nie są w cenie. Gustlik się nie poddaje, rozpoczyna pracę w kopalni. Chce być nadal wierny śląskości, ale czy to mu się uda?







ZBIGNIEW ROKITA - KAJŚ.OPOWIEŚĆ O GÓRNYM ŚLĄSKU
                                                                                                     
Jeśli należysz do czytelników kochających reportaże, a jednocześnie interesuje Cię historia polskiego regionu Górnego Śląska, to pozycja Zbigniewa Rokity "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" jest właśnie dla Ciebie.



Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to odpowiedź dla tych, którzy uważają, że już wszystko o nim wiedzą.                                        

                                                                                      27 LISTOPADA 2020 JÓZEF KRZYK                                                                                                                                   KATOWICE.WBORCZA.PL  

                                           


Zbigniew Rokita jest polskim dziennikarzem oraz reporterem. Publikował między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "Dzienniku Gazecie Prawnej", a przez pięć lat, w okresie od 2012 do 2018 roku, pełnił funkcję redaktora "Nowej Europy Wschodniej". Do jego szczególnych zainteresowań należy tematyka Europy Środkowo-Wschodniej. Prócz "Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku" stworzył takie dzieła, jak "Rzeczpospolita atlantycka", "Na końcu języka" oraz "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium".


KAZIMIERZ KUTZ - PIĄTA STRONA ŚWIATA




 
Debiut powieściowy Kutza jest w pewnym sensie opowieścią autobiograficzną -     I wyd.- 2010 rok

Składa się z 15 rozdziałów i była tworzona przez 15 lat

Powieść rozgrywa się w okolicach Katowic, między Szopienicami a Mysłowicami, a czasowo obejmuje niemal całą historię XX wieku. Kutz opowiada dzieje kilku rodzin, które mieszkały w bliskim sąsiedztwie, główny bohater nosi nazwisko Basista - to samo, które nosili bohaterowie filmu „Sól ziemi czarnej” z 1970 roku. 
Autor podzielił się swoją historią z narratorem, przetworzył życiorysy przyjaciół, wykorzystał wspomnienia z dzieciństwa i młodości, łączy w jednej opowieści setki anegdot.


                                                              1929 - 2018

                reżyser, filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz



JAKUB ĆWIEK - CIEMNOŚĆ PŁONIE  
                                                                                                                                                                                     

                                                                          HORROR
                     Przerażająca podróż po tonących w ciemności Katowicach.


Głównym miejscem akcji są Katowice. Stary dworzec jest miejscem, przez które przewijają się dziennie tysiące ludzi, są tam też bezdomni...

Natalia-studentka kulturoznawstwa -zostaje pewnego dnia obsypana obelgami przez młodzież na przystanku .Nikt nie zwraca na to uwagi. Pewien starszy mężczyzna z laską postanawia odstraszyć osoby, które wyzywały kobietę. Natka w zamian daje mu monetę inną niż wszystkie, którą nie wie skąd ma w portfelu. Dla starca rozpoczyna się nowe życie, a dla niej piekło...Od teraz dworzec to jedyne bezpieczne miejsce...

Historie bezdomnych, które złożyły się na zarys powieści,  autor zbierał z pierwszej ręki, przez pół roku sypiając na dworcu i na ile było to możliwe, dzieląc los jego mieszkańców.


Widok bezdomnych na dworcu wzbudza irracjonalną obawę. Czasem zastanawiamy się, jakie historie za nimi stoją? Ta powieść dużo wyjaśnia. I przeraża!
                                                                                  Kamil Śmiałkowski, red. nacz. naEkranie.pl




Jakub Ćwiek jest polskim pisarzem, publicystą, konferansjerem, znawcą popkultury i miłośnikiem muzyki rockowej. Urodził się 24 czerwca 1982 roku w Opolu, wychowywał w Głuchołazach. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasu studiów jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki. Dawniej był członkiem, wiceprezesem oraz opiekunem sekcji teatralnej Słudzy Metatrona. Debiutował w roku 2005 zbiorem opowiadań Kłamca. Opowiadanie Cicha noc zostało nominowane do Nagrody Janusza A. Zajdla. Do tej nagrody nominowany był dziesięciokrotnie. Otrzymał ją w 2011 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Opowiadanie Samobójca zostało wystawione przez grupę teatralną Słudzy Metatrona, Jakub Ćwiek wcielił się w postać Lokiego. Ogromną popularność przyniósł mu także cykl Chłopcy. W swojej twórczości nawiązuje do popkultury: filmów, seriali, utworów muzycznych, a także mitologii

ANNA  KAŃTOCH - WIOSNA ZAGINIONYCH



                                                                           KRYMINAŁ

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.

Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy...



KRÓLOWA BUDOWANIA NAPIĘCIA

Anna Kańtoch to polska autorka powieści i opowiadań z gatunku fantastyki i kryminału, pięciokrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz zdobywczyni nagrody Kryminalna Piła i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Anna Kańtoch jest autorką takich książek jak „Łaska”, „Światy Dantego”, „Wiara” oraz cyklu „Przedksiężycowi”.
Anna Kańtoch urodziła się 28 grudnia 1976 roku w Katowicach. Ukończyła orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do rodzinnych Katowic, gdzie zaczęła pracować w biurze podróży.
W 2003 roku Anna Kańtoch zapisała się do Śląskiego Klubu Fantastyki i tak zaczęła się jej przygoda z pisaniem – zadebiutowała już rok później na łamach czasopisma „Science Fiction”, gdzie ukazało się jej opowiadanie pod tytułem „Diabeł na wieży”, które równocześnie zapoczątkowało cykl opowiadań o jego głównym bohaterze, Domenicu Jordanie. Od czasu ciepło przyjętego debiutu opowiadania Anny Kańtoch regularnie ukazują si w prasie, na łamach takich czasopism jak „Science Fiction” oraz „Nowa Fantastyka”, jak również w zbiorach i antologiach, jak „Światy Dantego” oraz „Bajki dla dorosłych”.
Pierwsza powieść Anny Kańtoch ukazała się w 2004 roku – była to książka „Miasto w zieleni i błękicie”  
                                www.merlin.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY