środa, 16 września 2020

CIEKAWE LEKTURY: CYKL ROZDROŻA SABINY WASZUT.

Dzisiaj polecamy cykl trzech książek o Śląsku i jego mieszkańcach. Autorką tego cyklu jest Sabina Waszut -  ślązaczka, która urodziła się i wychowała w Chorzowie. Za powieść Rozdroża otrzymała główną nagrodę Festiwalu Literatury Kobiet Pióro i Pazur oraz została nominowana do prestiżowej Nagrody Literatury Europy Środkowej Angelus.



Dla Sabiny Waszut Śląsk to dom, a śląskość to wewnętrzna chęć i potrzeba powrotu, nawet gdyby los rzucił ją daleko. To również umiejętność dostrzegania piękna w postindustrialnym krajobrazie Śląska. A najbardziej w kulturze śląskiej podoba się pisarce niedzielny obiad: rosół z nudlami, kluski, rolada i modro kapusta.
Sabina Waszut lubi wielokulturowość Śląska i przenikające się wpływy: niemieckie, czeskie i z różnych regionów Polski oraz zabużańskie.

Cykl Bezdroża opowiada o tym co działo się na Śląsku od czasów przedwojennych
przez II wojnę światową po czasy powojenne. Wydarzenia te oparte są w dużej mierze o autentyczną historię rodziny autorki. To dziadek pisarki opowiadał jej na dobranoc wojenne przygody. I wiele cech charakteru dziadków jest w postaciach głównych bohaterów.


Na cykl Bezdroża składają się:


Akcja powieści toczy się na Górnym Śląsku, a wszystko zaczyna się przed wybuchem II wojny światowej. Głównymi bohaterami są: młoda Niemka Sophie i Władek, jej sąsiad, syn powstańca śląskiego. Młodzi zakochują się w sobie. Pomimo sprzeciwu ze strony rodzin, pobierają się w maju 1939 roku. Niestety szczęście nie trwa długo, ponieważ wkrótce wybucha wojna, która wszystko zmienia. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, później zostaje wcielony do Wehrmachtu.


Powieść opowiada dalsze losy Zosi, której nie wolno już używać niemieckiej wersji imienia i Władka. Na świat przychodzi ich córka, pojawia się też brat Władka skonfliktowany z rodziną, fanatyk PRL-u. Książka porusza także tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR. Ale można odnaleźć nastrój dawnego Śląska, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość pomagającą przetrwać najtrudniejsze czasy.




Powieść opowiada dalsze losy rodziny od lat 50 - tych. Na świat przychodzą kolejne pokolenia, które chcą żyć i cieszyć się wolnością. wnuczka Zofii Oliwia próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę i przywrócić świetność kamienicy - spuścizny po babci.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz