Zapraszamy do poznania nowego cyklu pt. Ponadczasowi bohaterowie - przybliżmy w nim ciekawostki na temat znanych z książek dla dzieci i młodzieży bohaterów literackich i zachęcimy do sięgnięcia po książkę
W naszej bibliotece dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników cieszą się książki o przygodach Bolka i Lolka
Pomnik w centrum miasta Bielska-Białej, zlokalizowany na dziedzińcu położonym przy ul. Mostowej, przed południowym budynkiem galerii handlowej Sfera.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 maja 2011 roku. Przedstawia dwie postacie Bolka i Lolka wskazujących palcem na globus, gdzie zaznaczono miasto Bielsko-Biała. Rzeźba została odlana z brązu, a jej wysokość mieści się w granicach od 130 cm, waga całego pomnika to około 254 kilogramów.
BOLEK LOLEK
Bolek - chłopiec w wieku siedmiu lat, szczupły, zręczny i odważny, o zuchwałym wyrazie twarzy, pewny siebie. Włosy gładko zaczesane, z niesfornym kogucikiem na środku czupryny. Jego dzikie pomysły powodują kłopoty i szkody.
Lolek - sympatyczny mały grubasek o twarzy pucołowatej, dobrodusznej, z uśmiechniętymi oczami. Ubrany w znoszoną garderobę starszego brata - duże połatane spodnie na szelkach i ciasną koszulkę"
Ale uwaga !!! Zanim powstały książki z przygodami sympatycznego rodzeństwa powstały krótkie
bajki animowane - twórcą utworu był Władysław Nehrebecki -
(ur. 14 czerwca 1923 w Borysławiu, zm. 28 grudnia 1978 w Katowicach
Od najmłodszych lat mały Władek - syn cieśli - wykazywał zamiłowanie do bajek Disneya oraz komiksów, uwielbiał powieści Juliusza Verne'a i „Baśnie tysiąca i jednej nocy". Kochał postać Tarzana - to właśnie człowiek wychowywany przez małpy był bohaterem jednego z jego pierwszych komiksów.
Przez ponad trzy dekady filmy z tej serii biły rekordy popularności w kraju i na całym świecie. Powstało blisko 200 odcinków, a także pełnometrażowe filmy fabularne. Według szacunków przygody Bolka i Lolka obejrzało niemal miliard ludzi na wszystkich kontynentach. Film był pokazywany w ponad 80 krajach. Pełnometrażowa „Wielka podróż Bolka i Lolka” to polska rekordzistka, trafiła aż do 65 państw!
Za pierwowzór słynnych bajkowych urwisów posłużyli synowie Jan i Roman i ich liczne psoty i zabawy.
Jan czyli Bolek Roman czyli Lolek
2011 r. 2011 r.
Za pierwszy film z Bolkiem i Lolkiem w rolach głównych uznawana jest „Kusza" - 1963 r
Zainspirowani oglądanym w telewizji filmem o Wilhelmie Tellu Bolek i Lolek powtarzają legendarny strzał do jabłka. Bolek ustawia jabłko na głowie Lolka i strzela z kuszy. Historia kończy się na szczęście, podobnie jak w legendzie, szczęśliwie.
Serial "Bolek i Lolek" powstawał w czasach, kiedy wszystko było robione ręcznie, za pomocą papieru, farb i ołówka. Przy 10-minutowym odcinku pracował jeden reżyser z grupą animatorów. Zespół realizował jeden odcinek przez kilka miesięcy.
W 1973 twórcy filmu wprowadzili na życzenie żeńskiej części widowni nową postać - Tolę . Pierwszy raz wystąpiła w odcinku zatytułowanym "Tola". W sumie pojawiła się w 30 odcinkach.
W tym odcinku, dnia 21.07. 1972 roku, chłopcy dostają telegram od Toli, informujący ich o jej przyjeździe. Bohaterowie, nie znając dziewczynki, wyobrażają ją sobie jako piękność o blond włosach. Podekscytowani jej przyjazdem chłopcy się stroją i zaopatrują się w prezenty dla niej. Jednak gdy otwierają przed nią drzwi, dziewczynka nie odzwierciedla ich wyobrażeń o nowej koleżance. Bolek i Lolek, na początku rozczarowani nową koleżanką, szybko przekonują się o podobieństwie ich charakterów i akceptują dziewczynkę.
Większość filmów nie posiada dialogów. Wyjątkiem są pełnometrażowe i serie z lat 80-tych, gdzie głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi - Ewa Złotowska, Ilona Kuśmierska, Lolkowi - Danuta Mancewicz, Danuta Przesmycka.
Film "Wielka podróż Bolka i Lolka" 1977 roku był pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym. Pracowało nad nim około 30 osób, a w końcowej fazie produkcji nawet 50. Realizacja trwała trzy lata
Smutny czas - w karierze filmowej Bolka i Lolka to rok 1986. Wtedy po raz ostatni pojawiają się w pełnometrażowym filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" i dwóch filmach montażowych: "Sposób na wakacje Bolka i Lolka" oraz "Bajki Bolka i Lolka".
1978 roku.
W serialu zagościły także postacie z innych polskich produkcji: Reksio oraz Miś Uszatek (jako postać rysunkowa). Bolek i Lolek oglądali je na ekranie telewizora. W podobny sposób Bolek i Lolek
wystąpili w Reksiu. Ponadto fragmenty serialu niejednokrotnie wykorzystywano jako cytat filmowy w filmach aktorskich.
wystąpili w Reksiu. Ponadto fragmenty serialu niejednokrotnie wykorzystywano jako cytat filmowy w filmach aktorskich.
Jeden z nadajników podziemnego Radia Solidarność nazywał się Bolek i Lolek.
Imionami bohaterów nazwano kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne
"Elwro" - Elwro 441 Bolek i Elwro 481 Lolek.
"Elwro" - Elwro 441 Bolek i Elwro 481 Lolek.
Ulice Bolka i Lolka znajdują się w Dziekanowie Leśnym, Kwidzynie, Olsztynie, Ostrowie
Wielkopolskim i w Zielonej Górze.
Bolek i Lolek uczą dzieci, jak radzić sobie z problemami, jak pomagać młodszym i słabszym, czym jest braterstwo i przyjaźń, jak zdrowo i pomysłowo spędzać czas. "Bolek i Lolek" przekazują wartości uniwersalne, które nie znudzą się nigdy i nigdy nie wyjdą z mody.
Książki w naszej bibliotece :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz