Odgadnij imię i nazwisko postaci literackiej, której charakterystyka umieszczona jest poniżej:
- W tej powieści bohater przybiera nieprawdziwe nazwisko w języku łacińskim oznaczające słowo „nikt”. Pochodzi z arystokratycznego rodu, jest uczonym, wynalazcą i artystą. Nienawidzi Anglików, za to, że zajęli jego kraj, w powstaniu przeciw nim traci całą rodzinę i sam ledwo uchodzi z życiem. Jest samotnikiem. Doskonale zna morza, oceany i sztukę żeglarską, podwodny świat również nie jest mu obcy.
- Urodził się w 1901 roku, jest jedynakiem. W czasie pandemii grypy hiszpanki umierają jego rodzice, jemu lekarz ratuje życie i staje się przybranym ojcem. Jedna z jego sióstr, również przygarnięta przez lekarza, przezywa go rudzielcem, ale on twierdzi, że włosy są miedziane. Kolor włosów odziedziczył po matce. Ze względu na pewne nietypowe przymioty, jego rodzina zmuszona jest do częstych przeprowadzek. Jest przystojny, wysportowany i staroświecki. Lubi muzykę, gra na pianinie. Ma sporą kolekcję płyt, ale i szybkich samochodów, które są jego wielką słabością. Lubi też polowania, zwłaszcza na pumy... W liceum poznaje pewną dziewczynę, w której się zakochuje...
- Jest byłym pracownikiem agencji reklamowej. Rozwódka, mama jedynaczki. Przeprowadza się na mazurską wieś, do swej matki, z którą rozstała się w dzieciństwie. Na wsi uczy się żyć bez zegarka, odnajduje spokój. Poznaje nowych ludzi, zawiera przyjaźnie, żyje inaczej. Postanawia wybudować pensjonat.
- Książka opisuje trzydzieści lat życia bohaterki. Pochodzi z średnio zamożnej, podupadłej szlachty ziemiańskiej. Ma starszą siostrę i brata, ojca traci w wieku czterech lat. W wieku dwudziestu pięciu lat, po zawodzie miłosnym, wyjeżdża do Warszawy by uczyć się krawiectwa. Pewnego razu, przebywając u krewnych swej matki, poznaje przyszłego męża, który w wieku piętnastu lat wraz z wujem i ojcem brał udział w Powstaniu Styczniowym. Za mąż wychodzi ze strachu przed staropanieństwem, bez uczucia. Ciągle pamięta swą pierwszą miłość, której poświęciła aż osiem lat. Wraz z mężem przeprowadza się na wieś i do końca życia nie potrafi zaakceptować takiego życia – boi się że ”schłopieje”. Marzycielka, idealistka, wrażliwa i wybuchowa…W gniewie wypowiada słowa, które bardzo ranią, ciągle się czymś martwi, boi się o swoich bliskich. Miłość do męża przychodzi z czasem, po śmierci pierwszego dziecka. Akcja książki kończy się w 1914 roku.
- Biedna, skromna panna pod naciskiem macochy wychodzi za mąż za hulakę i bawidamka - jest to jedyny sposób, by jej przyszły mąż otrzymał spadek po matce. Przeprowadza się do Warszawy. Małżeństwo istnieje tylko z pozoru. On kocha baronównę, ona również darzy uczuciem kogoś innego, choć myśli, że ukochany nie żyje. Pomaga ubogim, jest przez nich kochana, każdy kto ją spotyka, widzi jej wrażliwość, dobroć i czyste serce. Pewnego razu spotyka swego prawdziwego ukochanego, który powrócił z zesłania za działalność przeciw władzy, jednak uczciwość nie pozwala jej opuścić męża.
- Tomasz Wilmowski cykl książek dla młodzieży A. Szklarskiego
- John H. Watson cykl książek o Sherloku Holmesie A.C. Doyle'a
- Anna Karenina, Anna Karenina L. Tołstoj
- James Bond cykl powieści I. Fleminga
- Scarlett O Hara, Przeminęło z wiatrem M. Mitchell
ODPOWIEDZI - (część 2)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz