czynna poniedziałek, wtorek środa: 11.30 -19.00 czwartek, piątek: 8.00 -15.00
piątek, 21 grudnia 2012
czwartek, 20 grudnia 2012
czwartek, 13 grudnia 2012
Dzisiaj o zmierzchu wszystkie dzieci, Jak małe ptaki z gniazd, Patrzą na niebo, czy już świeci Najpierwsza z wszystkich gwiazd.
O zimne szyby płaszczą noski W okienkach miast i wsi, Czy już sfrunęła z ręki Boskiej, Czy już nad nami tli.
Różowe niebo pociemniało, I cień błękitny legł Na ziemię białą, białą, białą, Na nieskalany śnieg.
Anioły mogą zejść do ludzi, Przebiec calutki świat: Śnieg taki czysty, że nie ubrudzi Białych anielskich szat.
Białe opłatki, białe stoły, Świeżych choinek las... Doprawdy mogą dziś anioły Zagościć pośród nas.
Tylko ta gwiazda niech zaświeci Nad ciszą białych dróg I zawiadomi wszystkie dzieci, Ze się narodził Bóg.
Bronisława Ostrowska
Dzieci podczas spotkania wysłuchały bajki Elżbiety Janikowskiej "Bajka o wigilijnej gwiazdce", rozmawiały o tym z czym się kojarzy i gdzie można ją zobaczyć. Zabawa plastyczna polegała na wykonaniu gwiazdek według własnego pomysłu - kilka z nich ozdobiły naszą bibliotekę.
wtorek, 11 grudnia 2012
W naszej bibliotece jak zwykle co roku odbywają się „Andrzejki”. Poniżej zamieszczamy fotograficzną relację z ich przebiegu. W pierwszym spotkaniu brały udział dzieci ze SP31, w drugim dzieci i opiekunowie chodzące na wtorkową „Bajkę z ciastkiem”.
poniedziałek, 10 grudnia 2012
W czasie spotkania dzieciom czytano legendę o Skarbniku z książki M.Jarockiej pt. "Podróże z legendą: legendy o najsłynniejszych miejscach w Polsce". W czasie czytania dzieci kolorowały obrazek górnika w mundurze, a po jej wysłuchaniu wspólnie z rodzicami zrobiły czako górnicze. Na zakończenie z masy solnej ulepili postać św.Barbary.
wtorek, 4 grudnia 2012
niedziela, 2 grudnia 2012
sobota, 1 grudnia 2012
(obowiązuje od 3 grudnia do 31 grudnia 2012)
piątek, 30 listopada 2012
poniedziałek, 26 listopada 2012
czwartek, 22 listopada 2012
Wszyscy a szczególnie dzieci lubią i z niecierpliwością czekają na Święta Bożego Narodzenia. Już 2 grudnia rozpoczyna się Adwent, dlatego na bajce czytalismy fragmenty książki J.Krzyżanek: Jak czekać na Święta Bożego Narodzenia?. Dzieci kolorowały wieniec adwentowy i przyozdabiały choinkę, na której rodzice mieli wpisać swoim pociechom cyfry od 1 do 24 aby poźniej skreślać je i obserwować ile dni zostało do Świąt.
25.11. wszystkie pluszowe misie mają swoje święto. Z tej okazji życzymy im by były zawsze kochane, przytulane miały zadbane futerko i nigdy nie siedziały porzucone, samotne w kącie. W naszej bibliotece a także w MP 19 odbyły się spotkania podczas których dzieci „zdawały egzamin” na temat wiedzy o misiach, poznały nowego misia „Szalusia” z książki W. Majer- Pietraszak. Spotkaniu towarzyszyły zabawy oraz konkursy.
poniedziałek, 19 listopada 2012
czwartek, 15 listopada 2012
Dzieci dowiedziały się co to jest legenda i jakie są jej cechy, czym różni się od baśni oraz bajki. Zapoznały się 2 wersjami legendy „Bazyliszek”, szukały podobieństw i różnic między nimi. Z klocków - układanki składały koguta. Według źródeł siedmioletni kogut raz na sto lat składa jajko, z którego wykluwa się bazyliszek. Potwór ten ma trujący oddech, jest wrogiem pająków, wzrokiem zabija lub zamienia w kamień żywe stworzenia. Bazyliszka wykorzystała J. K. Rowling tworząc powieść „Harry Potter i KomnataTajemnic". Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści przeczytanych legend. Dowiedziały się, że współcześnie żyją jaszczurki o tej nazwie - na szczęście dla nas nie zabijające nikogo wzrokiem, a w Warszawie na Starym Mieście jest restauracja „Bazyliszek’’ oraz jakie są inne legendy dotyczące naszego kraju, regionu, które można wypożyczyć w naszej bibliotece i dlaczego należy je czytać.
piątek, 9 listopada 2012
Dzień Postaci z Bajek obchodzony 5.11 - to dzień magiczny, ponieważ w tym dniu swoje święto obchodzą postacie z bajek, wszystkie bez wyjątku, te bardziej i te mniej znane. Na „Bajce z ciastkiem” na której jak widać na zdjęciach frekwencja dopisała wspominaliśmy bohaterów bajek, które pojawiły się w dziecięcym kanonie bardzo dawno, ale nadal potrafią bawić, uczyć i zaskakiwać. Rozwiązywaliśmy zagadki, odgadywaliśmy tytuły bajek wysłuchując przeczytanego fragmentu. Sprawdzona została także wiedza dorosłych. Przeczytana została bajka „Zielony kapturek” w której aż roiło się od błędów - należało je poprawić porównując do oryginalnej bajki „Czerwony kapturek”. Na koniec spotkania na wszystkich uczestników czekała niespodzianka, po rozdaniu lizaków – na dużej sali MDK wyświetlono bajki ze starego rzutnika. Dzięki zdobyciu nowego aparatu udało nam się pokazać bajki już po raz kolejny - nowym uczestnikom naszych wtorkowych spotkań. Rodzice, opiekunowie przypomnieli sobie dzieciństwo a niektórzy obiecali dzieciom wyświetlanie bajek w domu.
Z tej okazji bajki wyświetlono także gr. „Tygrysków” z MP 19 Spotkaniu towarzyszyły zagadki oraz zabawy ruchowe.
Po raz drugi nasza filia w październiku przeprowadziła zbiórkę żywności oraz ciepłych koców, pledów, ręczników dla zwierząt – mieszkańców schroniska w Katowicach – Dąbrówce Małej. W tym roku do schroniska przyjęto sporo zwierząt, natomiast adopcji było bardzo mało – dlatego pomoc jest potrzebna.
51.5 kg suchej karmy 13.500 kg karmy w puszkach ( 20 puszek) 2.5oo 25 saszetek po 100gr 2 p. kaszy 3 p. makaronu 4 koce 2 prześcieradła 8 ręczników 4 kołderki niemowlęce 2 miski
środa, 7 listopada 2012
Abecadło.Chcę poznać alfabet, bo to rzecz potrzebna. Zacznę od A jak Antylopa, skończę na Z jak Zebra.
Dzieci podczas bajki wysłuchały wierszyków na temat liter od A do Z autorstwa Basi Badowskiej oraz Wiersza Danuty Wawiłow "Moja tajemnica". Prace plastyczne polegały na wykonaniu sowy - symbolu mądrości oraz swojej wizytówki przy użyciu wełny.
poniedziałek, 29 października 2012
czwartek, 18 października 2012
Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony: jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać i pomyśleć, które jabłko do czego się nada.
Które do zjedzenia, które do pieczenia, które znów na marmoladę, które do suszenia.... L. Krzemieniecka
środa, 17 października 2012
czwartek, 11 października 2012
Na Bajce z ciastkiem Kubuś Puchatek i Reksio zapoznawali dzieci z jesienną aurą, a wesoły Ryjek wyjawił w jaki sposób można ponownie przytwierdzać opadłe liście do drzew. Odmalowywaliśmy farbami i kredkami kształt i wygląd liści, robiliśmy pieczątki z ziemniaków oraz jesiennego ślimaka.
wtorek, 9 października 2012
czwartek, 4 października 2012
Październik jest miesiącem, w którym jak co roku pamiętamy o zwierzętach. Dzieci z przedszkola nr 19, z którymi się spotykamy oraz dzieci ze świetlicy SP 31 wysłuchały opowiadania o porzuconym piesku "Smutasku" oraz pogadanki na temat pracy schroniska i krzywdzeniu zwierząt przez ludzi. Pokazano fotografie i opowiedziano o psach, które zadziwiły nas ludzi swą wielką miłością i oddaniem. Dżok czekał na swego pana w Krakowie przeszło rok w miejscu gdzie jego właściciel został zabrany przez karetkę pogotowia i zmarł, Greyfriars Bobby w Edynburgu(Szkocja) przez 14 lat pilnował grobu swego pana, Hachikō rasy akita w Tokio przez przeszło 10 lat czekał na swego pana przy stacji metra. Doceniając wierność, lojalność i oddanie wybudowano pieskom pomniki, napisano książki. 7 letnia kotka Libby opiekowała się swym 14 letnim przyjacielem labradorem Cashew Pomagała mu trafić do miski z wodą czy jedzeniem, była przewodnikiem labradora w omijaniu przeszkód, a także towarzyszyła mu podczas spacerów, by czuł się bezpiecznie. Zaczęła razem z nim sypiać i czuwała nad psem. Bez niej Cashew czuł się bardzo samotny. Miłość Libby i Cashew nie znała granic. Kotka opiekowała się przyjacielem aż do jego śmierci. W 2005 roku pies zmarł i od tego czasu kotka nie jest zainteresowana kontaktami z innymi psami. Takich przykładów psich i kocich jest wiele. Dzieci wysłuchały także zasad jakich powinien przestrzegać prawdziwy przyjaciel zwierząt oraz obejrzały teatrzyk kamishibai- poznały rozpieszczoną kotkę Milusię oraz psa Marudka.
2.1o odbyło się spotkanie z uczestnikami Klubu Seniora "Zakątek". Temat spotkania nawiązywał do organizowanej już po raz drugi na naszej filii akcji zbierania żywności dla schroniska, wygłoszono pogadankę na temat traktowania zwierząt przez człowieka ich oddawaniu i porzucaniu, zachęcono do czytania, wypożyczania książek o psiej, kociej i nie tylko miłości do nas. Jako ciekawostkę pokazano także teatr w skrzynce czyli kamishibai.
Dzień 29 września ogłoszony został w 2001 r. przez Polską Izbę Książki Dniem Głośnego Czytania. W 2012 roku został obchodzony po raz 12-sty. Nasza biblioteka w tym dniu zorganizowała "Konkurs ładnego czytania" Dzieci - uczniowie SP 31 w tym dniu miały okazję dowiedzieć się co daje nam czytanie książek, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi Włoch- ojczyzny autora książki z której pochodziły czytane opowiadania G. Rodari "Historyjki o Alicji , która zawsze wpadała w kłopoty". Zaproszone panie nauczycielki oceniały czytany przez dzieci tekst pod względem poprawności, płynności, dykcji i odpowiedniej tonacji, dzieci-publiczność także oceniała swoich kolegów. Po zliczeniu wszystkich punktów nagrodzone dzieci otrzymały dyplomy oraz książki.
środa, 3 października 2012
W czasie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt."Puchatkowa sterta liści" z książeczki "O skakaniu i dreptaniu", w czasie którego kolorowały obrazek z Kubusiem Puchatkiem i Prosiaczkiem. Po wysłuchaniu historii ze Stumiloowego Lasu zostały przeprowadzone zajecia plastyczne przez jedną z mam, na których wyklejano kolorową bibułą jesienne witraże.
poniedziałek, 1 października 2012
Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie zapraszamy Was do przyłączenia się do akcji organizowanej z okazji Miesiąca Dobroci dla Zwierząt na przysłanie zdjęcia swojego pupila. Nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone na naszym blogu bibliotecznym.
od 1 października do 31 października 2012
na adres: filia31@mbp.katowice.pl
niedziela, 30 września 2012
Nie bądź obojętny na cierpienie tych, którzy nie mogą prosić o pomoc i przyłącz się do II edycji akcji zbierania żywności oraz ciepłych koców, posłań dla zwierząt ze schroniska z okazji Października Miesiąca Dobroci dla Zwierząt.
Żywność oraz posłania zbieramy od 1 października do 31 października 2012.
sobota, 29 września 2012
piątek, 28 września 2012
wtorek, 25 września 2012
poniedziałek, 24 września 2012
piątek, 21 września 2012
Serdecznie zapraszamy Was na festyn
”Pożegnanie lata”
organizowany przez MDK Zawodzie 22.09.2012.
W ramach festynu MBP F.31 organizuje od godz.16.00 do godz.18.00 sprzedaż używanych książek za symboliczną kwotę.
Między innymi znajdziesz pozycje: D.Browna, J.Chmielewskiej, H.Cobena, P.Coelho, M.Fox, J.G.Jurado, K.Grocholi, A.Kava, M.Krajewskiego, R.Ludluma, I.Sowy.
środa, 19 września 2012
W czasie spotkania dzieci poznały ptaki żyjace w Polsce. Rozmawialismy o tych, które odlatują na zimę do ciepłych krajów i o tych, które pozostają. Odpowiadaliśmy na pytania: - Dlaczego ptaki fruwają? - Jak fruwają? - Ile mają piór? - Dlaczego odlatują na zimę? Dzieci wysłuchały historii o Kajtusiu: bocianie który nie odleciał do Afryki z książki M.Kownackiej "Kajtkowe przygody". Wykonywaliśmy papierowe bociany oraz wyklejalismy z małych papierków wróbelka.
środa, 12 września 2012
wtorek, 11 września 2012
Z wielkim żalem żegnamy panią Krystynę Szklarską, żonę pisarza Alfreda Szklarskiego i współautorkę książek, zmarłą 7 września br. Na kanwie ich książek przez cały rok Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizowała imprezy i konkursy tematyczne.
poniedziałek, 10 września 2012
Czytanie - dzieciom zawsze powinno kojarzyć się z radością i przyjemnością. Najpiękniejsze najmilsze są zawsze bajki czytane, opowiadane przez najbliższych, przez tych których kocha się najbardziej. 07.09. 2012 w naszej bibliotece czytelniczka i także babcia p .Teresa przeczytała uczniom kl. II SP 31 piękną, polską bajkę A.J. Glińskiego „O królewnie zaklętej w żabę”. Po bajce odbył się konkurs - dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki prawidłową odpowiedź nagradzano cukierkiem - żabką. Na zakończenie każde dziecko otrzymało zgodnie z tradycją naszej filii zakładkę na której umieszczono także informację o pracy naszej biblioteki.
czwartek, 6 września 2012
Na kolejnym spotkaniu, już po wakacjach - gdzie jak widać na zdjęciach frekwencja dopisała czytaliśmy wiersze i bajki o kolorach. Dzieci rozwiązywały wierszowane zagadki, rodzice także zastanawiali się i rozwiązywali zagadki specjalnie dla nich przygotowane. Wspólnie odgadywaliśmy kolory ukryte w zdaniach. Zajęcia plastyczne polegały na wyczarowaniu z kolorów podstawowych innych odcieni, rysowaniu pod dyktando oraz kolorowaniu tego samego obrazka kolorami ciepłymi i zimnymi - które dzieci poznały.
Na dzisiejszym spotkaniu było bardzo tajemniczo – bo dzieci musiały rozwiązać krzyżówkę by dowiedzieć się jaka bajka będzie im czytana. Po zapoznaniu się z jej treścią mówiliśmy o tym, że bajka choć napisana dawno nie straciła nic na swej ważności – nie wolno nikogo wpuszczać do domu gdy jesteśmy sami, nie wolno ufać obcym. Przedstawiono dzieciom różne sytuacje jakie mogą się zdarzyć - dzieci odpowiadały jak by się zachowały. Zabawa plastyczna polegała na kolorowaniu obrazków dotyczących bajki, które wcześniej należało ułożyć według czytanego fragmentu, uczyliśmy się lepić z plasteliny małą kóżkę.
środa, 5 września 2012
piątek, 17 sierpnia 2012
Jeśli los ci doskwiera boleśnie i rozwściecza znajoma tępota, to zrób to, co słyszałeś już wcześniej: weź k o t a .
................................
Jeśli kryzys ci zdrowie rujnuje, lub zawiodła cię bliska istota, to zrób to, co niewiele kosztuje: weź k o t a . Jeśli zbyt ci samotność dokuczy, a twe serce w rozterkach się miota, to znajdź coś, co ci miłość wymruczy weź k o t a .
Franciszek J. Klimek
Telefon: 509-128-717/ (032) 223-27-13
czwartek, 16 sierpnia 2012
środa, 8 sierpnia 2012
poniedziałek, 6 sierpnia 2012
piątek, 3 sierpnia 2012
Dzieci przychodzące do biblioteki na wakacyjną „Bajkę z ciastkiem” wysłuchały bajki pod w/w tytułem oraz kilku wierszyków, których tematem była praca krawcowej, zachęcono ich także do zapoznania się z bardzo śmieszną książką D.Gellner „Krawcowe”. Rozmawiano na temat mody, ubrań i co znaczy być modnym i eleganckim. Dzieci wyjaśniały co to jest żabot (mąż żaby?), śpioszki (dzieci, które chcą spać?), ogrodniczki (panie pracujące w ogrodzie), podomka (pani w domu?), muszka , frak (ubranie pingwina?) itp., odgadywały wierszowane zagadki .Podczas zajęć plastycznych przypomniano dawno zapomnianą zabawę polegającą na wycinaniu i projektowaniu ubranek z papieru dla papierowych strojniś-lalek.
czwartek, 26 lipca 2012
Nasza biblioteka przygotowała dla dzieci - uczestników lipcowych zajęć w MDK zabawę tematycznie związaną z bajkami. Drużyny : „Niebieska” ,”Czerwona” i „Zielona” zdobywały punkty w licznych konkurencjach przy których musiały wykazać się wiedzą, zręcznością oraz sprytem. Najwięcej punktów zdobyła drużyna „Niebieska” Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
środa, 25 lipca 2012
W czasie spotkania dzieciom przeczytano uwspółcześnioną wersję baśni „Stoliczku, nakryj się!” opowiedzianą przez Grzegorza Kasdepke. Następnie pokolorowano obrazek z czarodziejskim osiołkiem oraz odbijano wzory monet na papierze poprzez szkicowanie ołówkiem kartki papieru, pod którą znajdował się pieniądz. Na zakończenie zrobiono opaski z oślimi uszami.
poniedziałek, 23 lipca 2012
Dzieciom przeczytano wesołą książeczkę Wiesława Drabika pt. "Same atrakcje w letnie wakacje" oraz opowiadanie pt. "Najciekawsze miejsce" z książki Wojciech Widłaka "Pan Kuleczka". Później dzieci wykonywały plastelinowego lizaka oraz "kolorowe ryżowe" kwiaty.
wtorek, 10 lipca 2012
10.07 dzieci chodzące na zajęcia wakacyjne do MDK oraz dzieci biorące udział w co tygodniowych spotkaniach „Bajki z ciastkiem” miały okazję zapoznać się z nową w Polsce formą literacko - teatralną Kamishibai(www.tibum.pl). Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.Zaprezentowano 2 bajki „Groszki” oraz „Szukając Marudka", wspólnie z dziećmi szukano słów kojarzonych z teatrem, mówiono o trudnej pracy aktora i jak należy zachować się w teatrze, czytano także wierszyki o teatrze, bawiono się powtarzając „łamańce językowe" , a na koniec dzieci rysowały i opowiadały o dalszych losach i przygodach Marudka wykorzystując do tego drewniany parawan. W taki sposób można się bawić wykorzystując inne teksty i bajki dla dzieci - jest to dobry sposób na nudę, upał deszcz. Spróbujcie, polecamy.
-
Z okazji Dnia Morza oraz Światowego Dnia Wody bajka z ciastkiem poświęcona była wodzie. Spotkanie rozpoczęła zabawa w "wyimaginowany...
-
Bajka zaczęła się inaczej niż zawsze bo od przygotowania do pracy plastycznej. na kartce z bloku zrobiliśmy farbą z tubki kleksa, potem zg...
-
Wspólnie czytaliśmy książkę A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Dzieci zobaczyły zdjęcia autorów ksią...