- Joanna d’Arc znana jest także jako Dziewica Orleańska
- urodziła się prawdopodobnie 6 stycznia 1412 roku w Domremy-la-Pucelle
- zmarła 30 maja 1431 roku w Rouen
- jest francuską bohaterką narodową oraz świętą kościoła katolickiego i patronką Francji
- podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga.
- pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII
- została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat.
- w 1455 roku papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego, uniewinnił ją i określił przeprowadzony w Rouen proces jako sprzeczny z prawem.
- została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.
Polecamy powieści biograficzne o Joannie d`Arc dostępne w naszej bibliotece.
- Niewiele osób wie, że Mark Twain jest autorem obszernej powieści o Joannie d'Arc, a jeszcze mniej, iż uważał to dzieło nie tylko za najważniejsze, ale i za najlepsze ze wszystkich, które napisał. Do wniosku, że Joanna zajmuje tak szczególne miejsce w naszych dziejach doszedł dopiero po szczegółowym zbadaniu przekazów pozostawionych przez obie zwaśnione strony: Francuzów i Anglików.
- Praca nad powieścią trwała 12 lat. Miesiącami zgłębiał francuskie archiwa i podejmował szereg prób, by wreszcie nadać dziełu satysfakcjonujący go kształt. Jeden z największych gawędziarzy ofiarował nam zadziwiająco dokładny opis życia i posłania Joanny d'Arc.
- Powieść pierwotnie była drukowana w czasopiśmie „ Harper’s Magazin” w 1896 r. i to do tego anonimowo, gdyż Twain, świadom swojej reputacji satyryka i prześmiewcy, nie chciał ryzykować zlekceważenia jej przez czytelników. W postaci książkowej ukazała się w Stanach dopiero w 1986 r.
- Keneally w powieści jak nikt uchwycił smak, zapach, wreszcie dotyk piętnastego wieku
- Joanna d`Arc przedstawiona jest jako postać wielowymiarowa: twarda radykałka, kobieta-żołnierz, prorok oraz wzruszająco delikatna dziewczyna
- powieść Dobraczyńskiego jest niemal dokumentem hagiograficznym
- autor sięgnął do autentycznych materiałów, które pozostały z procesów skazującego i rehabilitującego Joannę
- w powieści wszystkie szczegóły historyczne i postacie są prawdziwe
- w książce Joanna, z małymi wyjątkami, mówi własnymi, autentycznymi słowami,
- Dobraczyński pragnął przede wszystkim dotrzeć do tajemnicy świętości bohaterki spod Orleanu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz