piątek, 30 grudnia 2022

NOWOROCZNE ŻYCZENIA

 Życzymy Wam Nowego Roku 

pełnego optymizmu, radości, 
szczęścia i powodzenia.

Niech w nadchodzącym roku 
spełnią się Wasze wszystkie marzenia!

Aby czytanie książek stało się  dla Was 
najpiękniejszą zabawą, 
a  każda książka, którą przeczytacie spotkaniem z
nowym przyjacielem...



środa, 28 grudnia 2022

JANUSZ DOMAGALIK

 



05.07.1931 -27.12.2007

Dziennikarz, prozaik, autor słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych.  Autor książek i widowisk telewizyjnych dla młodzieży.

  • Ukończył studia na kierunku filologia polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej..  Studiował także na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Akademii Nauk Politycznych.

  • W latach 1956-68 naczelny redaktor gazety harcerskiej "Świat Młodych


  • Od 1968-81 kierownik Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci w PR
  • Jako pisarz debiutował opowiadaniem Męska sprawa. w 1963 roku.



  • W 1964 r. otrzymał nagrodę w konkursie wydawnictwa "Horyzonty" za utwory "Pieska moja niebieska" i "Idąc do siebie"


  • Powieść Janusza Domagalika napisana w 1966 roku pt. "Koniec wakacji" została wpisana na Honorową Listę IBBY-międzynarodową listę najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. W 1974 r. zekranizowana;

 



Wspaniałe wakacje, cudowna dziewczyna... i nagle tę sielankę przerywa wiadomość o rozwodzie rodziców. Po czyjej stronie stanie Jurek? Czy potrafi zachować się dojrzale i odpowiedzialnie?

  • W 1967 roku powstaje następna książka dla młodzieży - zawierająca 7 opowiadań


Autor opisuje trudny okres dojrzewania: postawy i niepokoje nastolatków, ich problemy w szkole, pierwsze miłości i rozczarowania.

  • W 1968  r - Pięć przygód detektywa Konopki

Niepozorny, ale niebywale skuteczny w tropieniu przestępców Pankracy Konopka wkracza do akcji i sieje postrach wśród przestępców.



Portrety. Cykl książek dla młodych czytelników.




                                         CZ. 1                          CZ. 2

              


Skarb szeryfa -- ksiażka  wydana w 1972 roku



  Tomek, Olo, Bolo i Zyzio są uczniami podstawówki. W drodze ze szkoły Tomek wpada do wykopu nad rzeką, gdzie prowadzone są jakieś dziwne roboty. W błocie, na dnie dołu, znajduje złoty pierścień sprzed stuleci. Chłopak jest przekonany, że za przywłaszczenie sobie "państwowego" skarbu będzie ścigany, więc zawczasu ucieka w świat...



    

1976 -1977



1988

Bohaterami książki i serialu są trzynastoletni chłopcy i dziewczęta. W ich szkole odbywa się spotkanie z kombatantem, który opowiada historię zaginionego w walkach w 1939 roku pułkowego sztandaru. Ostatni ślad prowadzi do miasteczka, w którym dziś żyją bohaterowie filmu. Siwy opowiada kolegom historię sztandaru. Cała banda zgodnie postanawia go odszukać.


   
1977 Zielone kasztany (połączenie Marka i Irminy)

Powieść dla młodzieży, której akcja rozgrywa się pod koniec lat 70-tych XX wieku w Warszawie. Główni bohaterowie, to Irmina i Marek – rodzeństwo nastolatków. Ich problemy i skomplikowane relacje – z najbliższymi, ze światem 




www.fanpix.famousfix.com

Na motywach zaczerpniętych z „Zielonych kasztanów” powstał w 1986 roku film pod takim samym tytułem (scenariusz i reżyseria: Wojciech Fiwek)

  • Dla najmłodszych





Pewnego dnia Agatka, czyli Agata… więc właściwie jak? Można tak i tak. Agaty matka mówiła Agatka, a znów tata wołał Agata. Ale mama i tata w tej bajcie nie występują, bo wyjechali pociągiem na wczasy, a babcia poszła ich odprowadzać i nie wraca. Jest jeszcze Agaty brat, ale tak jakby go nie było. Bo śpi.
I co dalej? Ano właśnie. Została Agatka w zamkniętym mieszkaniu i kręci się po nim. Tu zajrzy, tam przystanie. O, tu kwiatki. A tam mucha na ścianie. Tutaj szafa, a tam okno. Może podlać kwiaty, żeby miały mokro? A za nią krok w krok… czyli trop w trop łazi wielkie psisko. Już to Agatę zaczyna złościć.
– Trop! Przestań wreszcie za mną chodzić, wiesz? – skrzyczała psa, aż opuścił łeb. I nagle coś jej przyszło do głowy…"  ( www.nakanapie.pl)


  • Książki zostały przetłumaczone na dziesięć języków: niemiecki, duński, włoski, rosyjski, słowacki, ukraiński, czeski, węgierski, bułgarski, azerbejdżański. Największą popularność zdobyła powieść „Koniec wakacji” nagradzana wielokrotnie.

  • O uznaniu zdobytym przez pisarza wśród dzieci i młodzieży świadczy fakt przyznania mu Orderu Uśmiechu. Otrzymał także m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.

ZAPRASZAMY